حجت الاسلام والمسلمین محمدی در درس تفسیر قرآن ویژه بانوان گفت: آنچه موجب شد که پیامبر اعظم(ص) واسطه بین خالق و مخلوق، اسوه و الگوی انسان‏ها باشد برجستگی بعد معنوی آن حضرت است.

وی با اشاره به جایگاه رفیع معنوی پیامبر اسلامی اظهار داشت : پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) از دو بعد مادی و معنوی برخوردارند که از نظر بعد مادی فرقی با سایر انسان‏ها ندارد بلکه با آن‏ها در حیات مادی و مسایل مربوط به آن شریک هستند، ولی از لحاظ بُعْدِ معنوی فاصله بسیار زیادی با دیگر انسان‏ها دارد و همه اهمیت و امتیاز آن حضرت در همین مسأله نهفته است.
وی گفت: آنچه موجب شد که پیامبر اعظم واسطه بین خالق و مخلوق، اسوه و الگوی انسان‏ها باشد برجستگی بعد معنوی آن حضرت است.
محمدی ادامه داد: بندگی خدا، عالی‏ترین مقام انسان است، بندگی نه تنها با شأن و کرامت انسان منافات ندارد بلکه در جهت رشد و تکامل او می‏ باشد زیرا در برابر وجودی که کمال مطلق است به پرستش و بندگی می‏ پردازد و همه هستی در قبضه قدرت اوست.
امام جمعه بخش چندار و شهر کوهسار در ادامه به درجات مقام بندگی پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) در قرآن اشاره کرد و افزود: آیات زیادی از قرآن اشاره به مقام عبودیّت و بندگی پیامبر دارد، مقامی که زمینه ساز دستیابی به سایر مقام‏ها از قبیل نبوّت، رسالت، رفتن به معراج و … بوده است، مانند آیه شریفه «سُبحان الَّذی اَسری بِعَبدِهِ لَیلاً مِنَ المَسجِدِ الحَرامِ اِلَی المَسجِدِ الاَقصَا الَّذی بارَکنا حَولَهُ لِنُرِیَهُ مِن ءایـتِنا اِنَّهُ هُوَ السَّمیعُ البَصیر؛ پاک و منزّه است خدایی که بنده‏اش را در یک شب از مسجد الحرام به مسجد الاقصی – که گرداگردش را پربرکت ساخته‏ایم – برد تا برخی از آیات خود را به او نشان دهیم، چرا که او شنواو بیناست».
وی در تفسیر این آیه تصریح کرد : ذکر «عبد» برای پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) می‏تواند اشاره به تأثیر عبودیّت در رفتن به معراج باشد .
محمدی در ادامه به یکی دیگر از مقامات معنوی پیامبر اسلام اشاره کرد و افزود: از مقامات معنوی پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) ، مقام دریافت وحی خاص الهی است و این حاکی از امتیاز و برتری دریافت کننده از دیگر همنوعانش می‏باشد.
وی مقام شفاعت را یکی دیگر از مقامات معنوی پیامبر اعظم (ص) دانست و عنوان کرد: مقام شفاعت بی‏ تردید از عالی‏ترین مقامات معنوی یک انسان است زیرا قبول شفاعت کسی دلیل بر اعتبار ویژه شفاعت کننده نزد شفاعت‏ پذیر می‏ باشد.
امام جمعه بخش چندار و شهر کوهسار در بخش دیگری از سخنانش افزود: یکی از مقامات معنوی پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) که در قرآن به آن اشاره شده این است که به برکت وجود آن حضرت عذاب از امت و قومش برطرف می‏ شود. مسلما این از مقامات معنوی مهمی است که به خاطر وجود کسی عذاب از قوم و امّتی برداشته می شود.
محمدی یکی از برجسته‏ ترین مقامات معنوی پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) را عروج آن حضرت به مقام بلند مراتب انسانی و دستیابی به عالی‏ترین درجه تقرب به خداوند یعنی معراج یا سفر آسمانی آن حضرت دانست و تصریح کرد: پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) در این سفر معنوی و آسمانی آیات الهی فراوانی را از نزدیک مشاهده کرد و به درجهاتی از کمال و تقرّب رسید که جبرئیل، فرشته همراه و راهنما در مرحله‏ای از همراهی بازماند و پیامبر به سیر خود ادامه داد.
حجت الاسلام محمدی در پایان افزود: در قرآن هیچ ذکری از جزئیات معراج و ره آوردهای آن و زمان وقوعش نشده و در روایات شیعه و سنی پاره‏ای از اخبار آن به دست آمده ولی اصل آن به عنوان یکی از مقامات معنوی پیامبر قطعی و مورد تأکید قرآن است.

لازم به ذکر است جلسه تفسیر قرآن ویژه بانوان صبح های پنجشنبه راس ساعت ۱۰ در دفتر امام جمعه بخش چندار و شهر کوهسار برگزار می گردد.

جلسه تفسیر قرآن ویزه بانوان

جلسه تفسیر قرآن ویزه بانوان