حجت الاسلام والمسلمین سید مصطفی حسینی نوری رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان البرز طی سخنانی در آئین وحدت بخش نماز جمعه بخش چندار و شهر کوهسار گفت: نماز جمعه محور همدلی و همزبانی بین مردم و مسئولین است و لازم است مسئولین جهت ایجاد وحدت از این تریبون استفاده کنند.

سخنرانی حجت الاسلام حسینی نوری رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان البرز در نماز جمعه

حجت الاسلام حسینی نوری ضمن تشکراز امام جمعه بخش چندار و شهر کوهسار و ستاد برگزاری نماز جمعه گفت: نماز جمعه موهبتی الهی است

وی حدیثی از امام رضا(ع) نقل کرد که می فرماید: اِنَّما جُعِلَتِ الْخُطْبَهُ یَوْمَ الْجُمُعَهِ لاَِنَّ الْجُمُعَهَ مَشْهَدٌ عامٌّ فَاَرادَ اَنْ یَکونَ لِلْاَمیرِ سَبَبٌ اِلى‏ مَوْعِظَتِهِمْ وَ تَرْغیبِهِمْ فِى الطّاعَهِ وَ تَرْهیبِهِمْ مِنَ الْمَعْصیَهِ وَ تَوْقیفِهِمْ عَلى‏ ما اَرادَ مِنْ مَصْلَحَهِ دینِهِمْ وَ دُنْیاهُمْ وَ یُخْبِرَهُمْ بِما وَرَدَ عَلَیْهِمْ مِنَ الْآفاقِ وَ مِنَ الْاَهوالِ الَّتى لَهُمْ فیها الْمَضَرَّهُ وَ الْمَنْفَعَهُ؛ بدین معنی که فلسفه خطبه نماز جمعه این است که چون جمعه، روز حضور عامه مردم است، حاکم وسیله‏اى براى پند و اندرز آنان داشته باشد و مردم را به طاعت تشویق کند و از معصیت بر حذر دارد و از تصمیم خود درباره مصالح دین و دنیایشان آگاه سازد و از آنچه از گوشه و کنار مى‏رسد و حوادثى که در آنها براى مردم سود و زیانى هست خبردار کند.(۱)

حجت الاسلام حسینی نوری در ادامه افزود : روز جمعه فرصت مناسبی برای اندیشیدن در رفتارهای اجتماعی ومعنوی در هفته ای که گذشت است.

وی گفت: در این روز عالم اسلامی باید با وعظ و نصیحت مردم را به پیروی از دستورات خدا و پرهیز از نافرمانی دعوت کند.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان البرز در ادامه تصریح کرد : یکی از شرایطبرگزاری نماز جمعه اذن ولی فقیه است و امام جمعه بدون اذن ولی فقیه نمیتواند نماز برگزار کند پس نماز جمعه در واقع آئینی است که توسط حاکم اسلامی یا نماینده منصوب او برگزار می شود.

وی با بیان اینکه در نماز جمعه باید مصلحت دین ودنیای مردم توسط امام جمعه بیان شود خاطر نشان کرد : محافظه کاری، سکوت در انحرافات اجتماعی و دینی از سوی امام جمعه قابل پذیرش نیست.

حسینی-نوری

حجت الاسلام حسینی نوری در ادامه افزود: امام جمعه حتی نسبت به مسائل مادی مردم هم وظیفه دارد.

سخنران نماز جمعه کوهسار در ادامه سخنانش بیان کرد: در نماز جمعه مکه که در ام القری جهان اسلام ایراد می شود هیچ اهمیتی به مشکلات جهان اسلام ومردم کشورهای اسلامی داده نمی شود ولی در نمازهای جمعه کشورمان به آنها اهمیت داده می شود و این بخاطر این است که نماز جمعه ما محور وحدت در همه عالم اسلام است.

وی تصریح کرد: هر جا امام جمعه ای با شجاعت و درایت  پیگیر مسائل اجتماعی و فرهنگی مردم منطقه بوده موفقیت حاصل شده است.

وی با بیان اینکه نماز جمعه محور همدلی و همزبانی بین مردم و مسئولین است خاطر نشان کرد: نماز جمعه متعلق به همه مردم ایران است و لازم است مسئولین جهت ایجاد وحدت از این تریبون استفاده کنند.

وی با اظهار خرسندی از امام جمعه محترم بخش چندار و شهر کوهسار گفت : در ۱۴ نقطه استان البرز نماز جمعه برگزار می شود که محور وحدت وهمبستگی مردم ومسئولین هستند.

پاورقی ها :

  1. وسائل الشیعه، جلد ۵، صفحه ۳۹، حدیث شماره ۶ .