اقامه نماز جماعت اول وقت سرلوحه فعالیتهای هیئات عزاداری قرار بگیرد.

حجت الاسلام والمسلمین مجتبی محمدی امام جمعه بخش چندار و شهر کوهسار استان البرز در جلسه شورای هیئات مذهبی گفت: امام حسین (ع) با اقامه نماز اول وقت به صورت جماعت یکی از زیباترین صحنه های ارتباط با خدا را رقم زد و عزاداران آن امام باید اقامه نماز جماعت در اول وقت را سرلوحه فعالیتهای هیئات عزاداری خود قرار دهند.

img_4909

امام جمعه بخش چندار و شهر کوهسار با اشاره به بایدها و نبایدهای عزاداری امام حسین خاطر نشان کرد: یکی از تلاشهای دشمنان ایجاد بدعت در هزاداری است و مسئولین هیئات و ائمه محترم جماعات وظیفه دارند جلوی این بدعتها بایستند و با آنها مبارزه کنند.

وی به چند نمونه از خرافات در برگزاری مراسم تعزیه اشاره کرد و بیان کرد: کارگروهی متشکل از چند تن از روحانیون و تعزیه خوانان قدیمی تشکیل خواهد شد تا متنهای تعزیه هیئتها را بررسی و از لوث بدعتها و خرافات پاک کنند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی بخش چندار با بیان اینکه همه مذاهب و نژادهای مختلف به امام حسین (ع) و مکتب آزادگی او احترام می گذارند خاطر نشان کرد: نباید به برگزاری مراسم سینه زنی و زنجیر زنی به تنهایی قانع بود بلکه باید درسهای مهم عاشورا و فلسفه قیام ایا عبدالله را به مردم آموخت.

حجت الاسلام محمدی تصریح کرد: هیئت و تعزیه ای که به معرفت کسی نیافزاید ارزشی ندارد و همه باید برای افزایش معرفت مردم نسبت به جایگاه و مقام اهل بیت علیهم السلام تلاش کنیم.

وی یکی از صفات بارز اهل بیت و امام حسین علیهم السلام را تواضع دانست و گفت: مسئولین هیئات باید نسبت به عزاداران متواضع باشند ولی اجازه ندهند که شریعت دین محمدی که امام حسین به خاطر احیای آن به شهادت رسید به فراموشی سپرده شود.

امام جمعه کوهسار استان البرز در ادامه سخنانش با بیان اینکه هر چه داریم از حسین و کربلاست تصریح کرد: با تشکیل مجالس عزای حسینی روحیه فداکاری ، ایثار ، عدالت خواهی و انتقام جویی از ستمگران  را زنده و صبر و خویشتن داری در برابر مشکلات تقویت خواهد شد.

این کارشناس دینی در ادامه افزود: امام حسین (ع) با اقامه نماز اول وقت به صورت جماعت یکی از زیباترین صحنه های ارتباط با خدا را رقم زد و عزاداران آن امام باید اقامه نماز جماعت در اول وقت را سرلوحه فعالیتهای هیئات عزاداری خود قرار دهند.

وی خطاب به مسئولین هیئات تاکید کرد: از قبل باید با مداحان و مرثیه سرایان و تعزیه خوانان هماهنگ نمایید تا حداقل ده دقیقه قبل از اذان به مجالس خود خاتمه دهند.

img_4896

وی تصریح کرد: فرقی ندارد هیئت کی و کجا باشد؟ هر وقت موقع اذان شد هرکجا که بودید نماز را اقامه کنید زیرا امام حسین(ع) در میان تیرباران لشکر عمر سعد و در کنار پیکر پاره پاره شهدا نماز را اقامه کردند.

حجت الاسلام محمدی خاطر نشان کرد: اهمیت عاشورا به اندازه ای است که نه تنها شیعیان بلکه بسیاری از اهل سنّت نیز عزاداری می کنند و حتی پیروان ادیان و مذاهب الهی نیز برای سوگواری آن حضرت احترام قائل اند و برای تشکیل مجالس مبادرت می ورزند.

وی افزود: برپایی مراسمات عزاداری  نقش بسیار مهمی در رشد باورهای مذهبی و فضایل و کرامت های انسانی و فراموش نشدن خاطره سلحشوران عاشورا و شناساندن مقام ائمه و افشاگری جنایات بیدادگران داشته و دارد.

امام جمعه بخش چندار و شهر کوهسار در پایان به برگزاری مراسم یوم العباس در روز تاسوعا اشاره کرد و از همه هیئات دعوت کرد تا مراسم این روز را به وصرت یکپارچه در جوار امام زاده عبدالله صالح شهر کوهسار برگزار نمایند.

در ادامه جلسه حجت الاسلام محمدمهدی محمدی رئیس اداره تبلیغات اسلامی ، سروان آقایی فرمانده انتظامی ، زارعی معاون بخشدار و فلاح پور رئیس شورای اسلامی شهر نکاتی پیرامون عزادارای، حرکت دسته جات، تشکیل پرونده وثبت هیئات ارائه نمودند.

img_4908