حجت الاسلام والمسلمین مجتبی محمدی

حجت الاسلام والمسلمین مجتبی محمدی

حجت الاسلام والمسلمین مجتبی محمدی امام جمعه بخش چندار و شهر کوهسار استان البرز در خطبه های نماز جمعه این هفته ضمن توصیه نمازگزاران به تقوی با بیان حدیثی از حضرت امام جعفر صادق علیه السلام : الْحَیَاءُ خَمْسَهُ أَنْوَاعٍ حَیَاءُ ذَنْبٍ و َحَیَاءُ تَقْصِیرٍ وَ حَیَاءُ کَرَامَهٍ وَ حَیَاءُ حُبٍّ وَ حَیَاءُ هَیْبَهٍ وَلِکُلِّ وَاحِدٍ مِنْ ذَلِکَ أَهْلٌ وَ لِأَهْلِهِ مَرْتَبَهٌ عَلَى حِدَهٍ.(۱) گفت: امروز متاسفانه حیا در جامعه ما کم شده است.

وی افزود: امام حسن مجتبی(ع) وقتی حیوانی را می بیند یک لقمه جلوی حیوان و لقمه لقمه خودش می خورد می فرماید از خدا شرم می کنم موجود زنده ای گرسنه باشد و من سیر باشم ولی متاسفانه در جامعه ما عده ای در هنگام تصادف به جای کمک به فرد مصدوم که در حال جان دادن است از این حادثه فیلم می گیرند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی بخش چندار در ادامه با بیان اینکه متاسفانه عده ای در اتاق عمل فیلم چالش مانکن با فرهنگ غربی می گیرند اظهار کرد: آیا این فرهنگ انسانیت است؟ طرف در حال جان دادن است و تو در حال فیلم گرفتن هستی؟!

حجت الاسلام محمدی تاکید کرد این نوع رفتارها از نوع بی حیایی از نوع تقصیر است که گناه آن از حیای ذنب بالاتر است.

امام جمعه کوهسار در خطبه دوم نماز جمعه به ۱۷ دیماه سالروز توطئه استعماری کشف حجاب در سال ۱۳۱۴ اشاره کرد و گفت: رضاخان با سفر به ترکیه گمان کرد پیشرفتهای آن کشور بدلیل بد حجابی است و لذا دستور داد چادر را از سر زنان بردارند. و در برنامه ها همسر و دختران شاه بدون حجاب ظاهر می شدند.

وی افزود: در ماجرای کشف حجاب آنقدر به مردم سخت گرفتند و زنان با حجاب را تحت فشار قرار گذاشته بودند تا جایی که نقل شده است جوی های آب در خیابانها از چادر پر شده بود.

وی با بیان اینکه بی حجابی پیامدهای بسیار بدی دارد اظهار کرد: یکی از پیامدهای بی حجابی تنزُّل مقام زن و سقوط جایگاه او از جایگاه والای انسانی به موجودی بی ارزش که فقط باید به جسم او توجه کرد نه به اندیشه و تفکر او که این توهین بزرگی به مقام زن است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی بخش چندار در ادامه یکی دیگر از پیامدهای بی حجابی را اُفت تحصیلی و آموزشی بد حجابان عنوان کرد و گفت: کسی که به دنبال بی حجابی و بی بندوباری باشد فرصت تحصیل و رسیدن به مدارج علمی بالاتر را ندارد .

خطیب جمعه کوهسار افزایش بیماری های جسمی ، روحی و روانی را از دیگر پیامدهای بدحجابی و بی بندوباری عنوان کرد و گفت: کسی که با حجاب و با حیا باشد هیچ گاه مورد مزاحمت انسانهای بیماردل قرار نمی گیرد اما کسی که بی حجاب است در واقع برای آزار و اذیت شدن چراغ سبز نشان می دهد و این بی حجابی باعث ازدیاد خشونتهای اجتماعی می شود.

ایشان بی علاقگی به ازدواج و بالا رفتن آمار طلاق را از دیگر پیامدهای بی حجابی عنوان کرد و گفت: بی حجابی باعث سردی بین زن و شوهر و کم شدن عواطف بین آنها و در نتیجه بالا رفتن آمار طلاق می شود.

تیرگی روابط خانوادگی بین فرزندان و والدین نیز یکی دیگر از پیامدهای بی حجابی است که حجت الاسلام محمدی به آن اشاره کرد و گفت : دختران بی حجاب والدین خود را متحجر و قدیمی می دانند و حاضر نیستند سخنان آنها را بشنوند.

وی گفت: بی حجابی باعث ایجاد زمینه جنایت ، دعواهای ناموسی و در نتیجه قتل های ناموسی می شود و آمارهای منتشر شده نشان دهنده این موضوع است.

وی گفت: رشد منفی کار و بهره وری یکی دیگر از پیامدهای منفی بی حجابی است.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی در ادامه با تبریک به مناسبت ولادت با سعادت حضرت امام حسن عسکری علیه السلام با بیان روایتی از این امام که می فرماید: لغَضَبُ مِفتاحُ کُلِّ شَرٍّ (۲) بدین معنی که خشم کلید همه بدیهاست، گفت: انسان مومن خشمگین نمی شود زیرا خشم و غضب دیوانگی و پشیمانی را در پی دارد ولی خشم را باید برای مواجه با دشمنان نگه داشت نه در مقابل مومنین.

وی توصیه کرد در رفتارها و برخوردها با برادران و خواهران دینی با مهربانی و محبت برخورد شود و کینه ها و کدورتها کنارگذاشته شود.

خطیب جمعه کوهسار قیام خونین مردم قم در ۱۹ دیماه سال ۵۶ در اعتراض به مقاله توهین آمیز علیه امام راحل(ره) را یاد آور شد و گفت: شهر قم مرکز قیام بود و مردم در اعتراض به توهین به ساحت مرجعیت شیعه مردم متدین قم با حضور در بیت مراجع معظم تقلید از جمله آیات عظام مکارم شیرازی، نوری همدانی و مرحوم آیت الله گلپایگانی که با سخنرانی و روشنگری آن بزرگواران مواجه شد .

وی در ادامه ضمن گرامیداشت شهدای این روز افزود: قیام خونین مردم قم در ۱۹ دی جرقه اصلی پیروزی انقلاب اسلامی مردم ایران در ۲۲ بهمن سال ۵۷ بود.

حجت الاسلام محمدی در ادامه سخنانش سالروز وفات کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها را تسلیت گفت و افزود: امام رضا(ع) در مورد حضرت معصومه(س) می فرماید: مَنْ زارَها عارِفاً بِحَقِّها فَلَهُ الْجَنَّهُ»(۳)؛ «کسی که فاطمه معصومه را زیارت کند، در حالی که حق او را بشناسد، بهشت برای او است.»

وی به سالروز ترور دانشمند هسته ای شهید احمدی روشن اشاره کرد و زحمات این شهید در پیشرفت کشور در مسئله انرژی هسته ای را یاد آور شد و گفت: به خاطر زحمات شهدای هسته ای بود که ۵+۱ پای میز مذاکره آمدند زیرا از پیشرفتهای هسته ای ما ترسیده بودند.

امام جمعه کوهسار در ادامه افزود: وقت آن رسیده که دولت و مسئولین با جواب دندان شکن به بدعهدی آمریکا در تمدید تحریمها و نقض برجام اجازه ندهد خون شهیدانی مثل احمدی روشن پایمال شود.

وی خاطر نشان کرد: رهبری معظم انقلاب فرمودند آمریکا بدعهد است و رئیس جمهور و مسئولین دیپلماسی هم به نقض فاحش و صریح برجام اعتراف کرده اند پس وقت آن رسیده که مقابله به مثل کنیم.

وی با اشاره به تمدید تحریمها توسط آمریکا و نقض برجام تاکید کرد: از دولت انتظار داریم سکوت و توجیه نقض برجام را تمام کنند زیرا زمان عمل فرارسیده است و مردم انتظار عکس العمل سریع دولت را در این قضیه دارند.

امام جمعه کوهسار اهدای مدال های دانشجویان دانشگاه شریف به مقام معظم رهبری را بسیار ارزشمند عنوان کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب جنبش دانشجویی را حرکت جهادی در مسیر آرمانهای انقلاب اسلامی عنوان کردند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی بخش چندار و شهر کوهسار در ادامه رسانه ای کردن اختلاف توسط مسئولین کشوری را کاری نادرست دانست و توصیه کرد مسئولین در جلسات خصوصی این اختلافها را برطرف و پای مردم را به این اختلافات نکشانند.

خطیب جمعه کوهسار در مورد شفاف سازی پیرامون درآمد و حقوقهای مسئولین اظهار داشت: مردم از نمایندگان مجلس انتظار دارند که سامانه ای باشد تا مردم از حقوقهای دریافتی وکلای خود و مسئولین کشوری اطلاع پیدا کنند.

وی افزود: همانگونه که ریاست محترم قوه قضائیه در مورد حسابهای آن قوه با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی شفاف سازی کرد دولت نیز باید شفاف سازی کند و مردم اخبار قرادادها را از دولت بشنوند بهتر است از اینکه  از رسانه های رژیم صهیونیستی و غربی که هدفشان بی اعتماد کردن مردم است بشنوند.

وی ادامه داد: مردم نامحرم نیستند و نباید قراردادهای دولتی به صورت محرمانه باشد و مردم از سران سه قوه انتظار دارند به صورت شفاف با مردم سخن بگویند و مسائل را بازگو کنند.


(۱) امام صادق (علیه السلام ) فرمودند: حیاء پنج نوع است ، حیاء از گناه ،حیاء از کوتاهی نمودن ، حیاء از روی کرامت و ارجمندی، حیاء از روی حب و دوستی وحیاء از جهت هیبت و عظمت و برای هر کدام از اینها اهلی است و برای اهل هر کدام ، مرتبه جداگانه ای است. –  ترجمه مصباح الشریعه،شهید ثانی ، ص:۵۷۳ –  ۵۷۵

(۲) تحف العقول، ص‏۵۸۱، کافى، ج‏۲ ص‏۳۰۳

(۳) بحارالانوار، ج ۱۰۲، ص ۲۶۶٫