photo_2017-01-13_16-32-26حجت الاسلام والمسلمین مجتبی محمدی امام جمعه بخش چندار و شهر کوهسار استان البرز در خطبه های نماز جمعه این هفته ضمن توصیه نمازگزاران به تقوای الهی به بیان تفسیر حدیثی از حضرت امام جعفر صادق علیه السلام پرداخت که می فرماید الْحَیَاءُ خَمْسَهُ أَنْوَاعٍ حَیَاءُ ذَنْبٍ وَ حَیَاءُ تَقْصِیرٍ وَ حَیَاءُ کَرَامَهٍ وَ حَیَاءُ حُبٍّ وَ حَیَاءُ هَیْبَهٍ وَ لِکُلِّ وَاحِدٍ مِنْ ذَلِکَ أَهْلٌ وَ لِأَهْلِهِ مَرْتَبَهٌ عَلَی حِدَهٍ.(۱) بدین معنی که حیاء پنج نوع است :حیاء از گناه ،حیاء از کوتاهی نمودن ، حیاء از روی کرامت و ارجمندی، حیاء از روی حب و دوستی وحیاء از جهت هیبت و عظمت و برای هر کدام از اینها اهلی است و برای اهل هر کدام ، مرتبه جداگانه ای است.

وی با بیان اینکه اهل بیت علیهم السلام و در راس آنها حضرت امیرالمومنین علیه السلام نمونه هایی از انسانهای با حیا بودند گفت: آنحضرت وقتی برای خودش و قنبر غلامش پیراهن خریدند جامه گرانتر را به غلامش که جوانتر بود دادند و دلیل این کار را حیا عنوان کردند.

ایشان اطعام به مسکین و یتیم و اسیر توسط اهل بیت علیهم السلام را در حالی که خود روزه بودند از نوع حیای حب دانست و گفت: طبق فرمایش قرآن کریم تا از چیزی که به آن نیازی داری انفاق نکنی به مقام نیکوکاری نخواهی رسید.

حجت الاسلام والمسلمین مجتبی محمدی امام جمعه کوهسار استان البرز در خطبه های نماز جمعه این هفته ضمن تسلیت به مناسبت درگذشت عالم مجاهد و انقلابی حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی به حضور با شکوه مردم در تشییع پیکر ایشان اشاره کرد و گفت: دشمنان اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی سعی کردند با دسیسه چینی از این مراسم بهره برداری نمایند ولی مردم اجازه این کار را به آنها ندادند.
وی با بیان اینکه مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام و همسنگر مقام معظم رهبری بود خاطر نشان کرد: کسانی که در فتنه ۸۸ شعار “نه غزه نه لبنان” سر می دادند امروز هاشمی رفسنجانی را از خود می دانستند در حالی که ایشان یکی از بزرگترین دشمنان رژیم صهیونیستی بود و تا آخر در مقابل استکبار ماند.
خطیب جمعه کوهسار در ادامه گفت: در سال ۱۳۷۶ و بعد از اتمام دوران ریاست جمهوری مرحوم آقای هاشمی رفسنجانی و روی کار آمدن دولت اصلاحات شدید ترین هجمه ها و تهمتها به ایشان زده شد تا جاییکه وقتی ایشان نامزد شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی شدند با هیاهو و سردادن شعار مرگ بر هاشمی باعث انصراف ایشان از حضور در مجلس شورای اسلامی شدند.
وی ادامه داد: در همین دوران اصلاحات اکبر گنجی در روزنامه ای که به مدیر مسئولی سعید حجاریان منتشر می شد طی مقاله ای آیت الله هاشمی رفسنجانی را عالیجناب سرخ پوش نامید و ایشان را با شاه مقایسه کرد و خون شهدای جنگ تحمیلی بعد از فتح خرمشهر را به گردن ایشان انداخت.
حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه روزنامه های زنجیره ای دوران اصلاحات با ناجوانمردی سعی در تخریب چهره انقلابی مرحوم هاشمی رفسنجانی داشتند عنوان کرد: همه این تخریبها به خاطر این بود که هاشمی رفسنجانی حامی ولایت بود و در سخنان خود حضرت آیت الله خامنه ای را بهترین فرد برای منصب ولایت فقیه عنوان می کرد.
خطیب جمعه کوهسار اذعان کرد: عده ای از همین منافقان سعی کردند ایشان را از رهبری جدا کنند ولی آقای هاشمی تا آخر پای حمایت از رهبری محکم و استوار ایستاد و نقشه خناسان را بر آب کرد.
وی در ادامه افزود: با اینکه ما هم گاهی از ایشان نقد می کردیم اما ایشان را از ارکان نظام و یار امام و رهبری می دانستیم ولی کسانی که امروز سنگ هاشمی را به سینه می زنند همان کسانی هستند که زمانی شعار علیه ایشان دادند و او را با شاه مقایسه کردند.
حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه هاشمی متعلق به انقلاب و نظام اسلامی است و هیچ سنخیتی با ضد انقلاب نداشت یاد آور شد: هاشمی انقلابی بود و انقلابی از دنیا رفت و مقام معظم رهبری نماز ایشان را اقامه کردند و مردم نیز به همین خاطر در مراسم تشییع او شعار «هاشمی هاشمی دعای رهبر ما بدرقه راه تو» سر دادند.

خطیب جمعه کوهسار در ادامه به مناسبتهای مهم دیگری از قبیل سالروز  انتصاب آیت الله العظمی امام خامنه ای به امامت جمعه تهران از سوی حضرت امام خمینی(ره) درسال ۱۳۵۸ ، سالروز فرار شاه خائن از کشور در ۲۶ دیماه ۱۳۵۷ و شهادت نواب صفوی، ذولقدر و فدائیان اسلام اشاره کرد.

حجت الاسلام محمدی در ادامه با اشاره به روز هوای پاک گفت: از مسئولان سازمان محیط زیست انتظار داریم اقدام عملی کنند ، متاسفانه روزهای آلوده از روزهای غیر آلوده در حال بیشتر شدن است و حتی این منطقه خوش آب و هوا هم آلوده شده همه جا را فراگرفته است.

ایشان در پایان به ۲۹ دیماه روز غزه را یاد آور شد و خاطر نشان کرد: ملت شریف ایران اسلامی همیشه ثابت کرده اند که کنار ملت فلسطین هستند و شعار همیشگی آنها مرگ بر اسرائیل بوده و خواهد بود.


(۱) علامه حلی، کشف الیقین ، مؤسسه چاپ و انتشارات،۱۴۱۱ه.ق.