حجت الاسلام والمسلمین مجتبی محمدی امام جمعه بخش چندار و شهر کوهسار استان البرز در خطبه های نماز جمعه این هفته ضمن توصیه نمازگزاران به تقوای الهی به بیان تفسیر حدیثی از حضرت امام جعفر صادق علیه السلام پرداخت که می فرماید الْحَیَاءُ خَمْسَهُ أَنْوَاعٍ حَیَاءُ ذَنْبٍ وَ حَیَاءُ تَقْصِیرٍ وَ حَیَاءُ کَرَامَهٍ وَ حَیَاءُ حُبٍّ وَ حَیَاءُ هَیْبَهٍ وَ لِکُلِّ وَاحِدٍ مِنْ ذَلِکَ أَهْلٌ وَ لِأَهْلِهِ مَرْتَبَهٌ عَلَی حِدَهٍ.(۱) بدین معنی که حیاء پنج نوع است :حیاء از گناه ،حیاء از کوتاهی نمودن ، حیاء از روی کرامت و ارجمندی، حیاء از روی حب و دوستی وحیاء از جهت هیبت و عظمت و برای هر کدام از اینها اهلی است و برای اهل هر کدام ، مرتبه جداگانه ای است.

محمدی

وی گفت: حیای حب یعنی بخاطر محبت و علاقه به خداوند باعث می شود انسان محرمات را انجام ندهد.

ایشان با ذکر مواردی از نوع حیای محبت از سیره پیامبران و امامان معصوم علیه السلام گفت: بسیاری از انسانهای صالح و اولیای الهی در راه محبت به خداوند جانشان را از دست دادند و دراین راه به افتخار بزرگی دست یافتند.

خطیب جمعه کوهسار افزود: کسی که عاشق خداوند است دستورات خداوند را از روی علاقه انجام می دهد و هر چه خداوند برای او می پسندد با جان و دل می پذیرد ولو اینکه تحمل آن برایش سخت و جانکاه باشد.

* اشاره به سالروز اعدام انقلابی نخست وزیر خائن حسنعلی منصور

حجت الاسلام محمدی با اشاره به سالروز اعدام انقلابی نخست وزیر خائن حسنعلی منصور توسط شهید بخارایی و فدائیان اسلام یاد آور شد: منصور کسی بود که آمال و آرزوهای خود را در دوستی و خدمت به آمریکا می دانست و تمام سعی خود را برای خشنودی آمریکا به کار می برد و در این راه حتی قانون ننگین کاپیتولاسیون را در مجلس تصویب کرد و شهید بخارایی با اجازه از مراجع تقلید این خائن به ملت را اعدام انقلابی نمود.

ایشان در ادامه به شغال نظامى فرودگاه مهرآباد به دستور بختیار براى جلوگیرى از ورود حضرت امام(ره) و تحصن روحانیون در دانشگاه تهران در اعتراض به جلوگیرى دولت بختیار از ورود حضرت امام(ره) به ایران در سال ۱۳۵۷ اشاره کرد و گفت: پایداری مردم ایران باعث شکست دولت بختیار و بازگشت پرشکوه امام خمینی(ره) در ۱۲ بهمن سال ۵۷ به میهن اسلامی شد.

۰۱۱۱۱۱-۵۲۰x292

* توجه به تولیدات داخلی و اولویتهای کشور در واردات

امام جمعه بخش چندار و شهر کوهسار در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه این هفته با اشاره به روز جهانی گمرک سخنان مقام معظم رهبری پیرامون نظامات گمرکى و عادت به واردات‏ را یاد آور شد و گفت: یکی از اشکالات ما در بحث اقتصاد این است که نگاهمان به واردات است و به تولید خارجی بیشتر از تولید داخلی اهمیت می دهیم و در واردات هم به اولویتها دقت نمی کنیم.
وی گفت: مقام معظم رهبری به صراحت فرمودند وارد کردن هواپیما جزو اولویتهای کشور ما نیست ولی متاسفانه وقتی هواپیمای ایرباس وارد کشور ما شد وزیر راه جمهوری اسلامی در مراسم استقبال از این هواپیما حضور یافت گویی که شخصیتی جهانی به کشور ما سفر کرده است.

* شرکت در مراسم استقبال از ایرباس در شأن وزیر راه کشور جمهوری اسلامی نبود

خطیب جمعه کوهسار افزود: اینکه می گویند این هواپیما نو نیست و مرجوعی است موضوع بحث ما نیست اما در شأن وزیر راه کشور جمهوری اسلامی و رئیس سازمان انرژی هسته ای کشورمان نبود که در چنین مراسمی شرکت کنند و برای یک هواپیما اینقدر شادی کنند.
ایشان با اشاره به اینکه یکی از مشکلات اساسی کشور ما مسائل اقتصادی است خاطر نشان کرد: پروژه های عمرانی زیادی در وزارت راه تعطیل شده است و همین چند وقت پیش حادثه ناگوار تصادف دو قطار پیش آمد پس چرا و مگر چند درصد از مردم ما از هواپیما استفاده می کنند که به فکر خرید هواپیما افتاده اند؟.
وی با بیان اینکه قشر متوسط و ضعیف جامعه از اتوبوس و قطار استفاده می کنند گفت: نوسازی ناوگان هوایی خوب است ولی زمانی که امنیت در بخش جاده ای و ریلی برقرار شود بعد به سراغ خرید هواپیما بروند.

photo_2017-01-20_15-09-04

* مسئولین از ماشینهای شیشه دودی بیرون بیایند تا مشکلات مرده را ببینند

امام جمعه کوهسار خاطر نشان کرد : اگر مسئولین از ماشینهای شیشه دودی بیرون بیایند مشکلات مردم را خواهند دید و اولویتها را خواهند شناخت و اخبار تعطیلی کارخانه ها و بی کاری کارگران را خواهند شنید و دیگر به طعنه با منتقدین سخن نخواهد گفت که برای دیدن دستاوردهای برجام عینک بزنید و یا اینکه سوار هواپیمای کهنه شوید.
حجت الاسلام والمسلمین محمدی خاطر نشان کرد: به جای عینک حتی اگر ذره بین هم بزنیم باز دستاورد اقتصادی نخواهیم دید.
وی به مسئولین توصیه کرد: اگر در بین مردم حضور داشته باشید و از اتاقهای خود بیرون بیایید خواهید فهمید اولویتهای مردم سوار شدن به هواپیمای نو نیست .
خطیب جمعه کوهسار در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو در تهران و شهادت تعدادی از آتشنشانهای کشورمان گفت: این عزیزان برای نجات جان هموطنانمان جان خود را از دست دادند و به حق شهید هستند و مردم قدر آنها را خواهند دانست و برای همیشه در دلهای مردم ایران زنده خواهند ماند.

* تسلیت به مناسبت شهادت آتشنشانان امدادگر و دو پدیده خوب و زشت در این حادثه

وی گفت: در این حادثه شاهد دو پدیده خوب و زشت بودیم در حالی که عده ای از هموطنانمان نیاز به امداد داشتند مردم برای اهدای خون صف گرفته بودند ولی متاسفانه عده ای دیگر به جای کمک به هم نوعان خود با تجمع در محل حادثه و ایجاد مزاحمت برای امدادگران و آتشنشانان از این حادثه دلخراش عکس و فیلم می گرفتند.

photo_2017-01-20_15-08-55

.


(۱) علامه حلی، کشف الیقین ، مؤسسه چاپ و انتشارات،۱۴۱۱ه.ق.